бібліотека

 
 

бібліотека
 

Інформаційний звіт

2012 рік

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Про діяльність

РКЗК «Межівська ЦБС»

по  обслуговуванню дітей

 

 

смт. Межова

2012

 


и

1.   Коротко про головне 

Наприкінці року кожен з нас підводить певний підсумок усього зробленого за минулий рік, споглядає свої діяння та робить висновок – що з результатів річної праці увійде у майбутнє, що було найбільш значущим та знаковим, що принесло найбільше користі справі, заради якої творився результат.

Чим жили бібліотеки Межівського району у 2012 році, що було спільно зроблено для наших користувачів, бібліотек та громад, адже всі ми маємо бути впевнені, що наша діяльність є важливою не лише для нас самих – бібліотечних працівників та наших партнерів, але й для всіх членів нашої громади.

Згадаємо найцікавіші події року.  

v Реалізація програми «Бібліоміст». Створено безкоштовні пункти доступу до мережі в 4-х бібліотеках району.  Впроваджено нові бібліотечні послуги – наші користувачі мають вільний,  а головне безкоштовний доступ до мережі Інтернет. Збільшилась кількість відвідувань до бібліотек, якість наданих послуг. Наша влада та спонсори не стоять осторонь від проблем бібліотек. Постійний спонсор бібліотечної системи району В.Г. Харламов, який подарував Межівській бібліотеці комп’ютер та першу електронну книгу, в цьому році презентував сучасний кольоровий принтер.

Тож, завдяки засновникам програми «Бібліоміст», усі жителі Межівщини, люди найрізноманітніших професій, пенсіонери мають можливість безкоштовно користуватись послугами мережі Інтернет.

v За ініціативи ДБА та за підтримки Дніпропетровської обласної адміністрації, обласної ради, ДОУНБ, управління культури і туризму на Дніпропетровщині було проведено громадські обговорення  «Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє», якому взяла участь і Межівська бібліотека. Бібліотекарі вивчали роль бібліотеки у розвитку місцевої громади, різні точки зору на сучасний бібліотечний сервіс, знайомили перехожих з сучасними послугами бібліотек, готували пропозиції для покращення роботи закладів культури району.                                                     

 

v 8 вересня 2012 року РКЗК «Межівська ЦБС» прийняла участь у презентації – бенефісі «Бібліотеки Дніпропетровщини запрошують на побачення». Ця зустріч сприяла підвищенню іміджу бібліотек. Ми знайшли нових друзів та партнерів, отримали досвід роботи в такому заході, знайшли нових цікавих співрозмовників та читачів. Бібліотека представила виставку видань Межівського району «Бібліотека-інформація–знання–успіх». 
Під час свята було проведено парад читацьких думок «Бібліотека – це…». 

На виставці «Красу наших душ і працю рук – тобі, рідна Дніпропетровщино!» було презентовано роботи читачів Межівської бібліотеки. Це чудові картини, намальовані місцевими художниками Володимиром Чорним та Аделаїдою Іщенко, вишиті українські рушники Людмили Іщенко, Любові Олійник, Марії Водолазької та багато ін. Дуже сподобалась гостям свята піар-акція з елементами народної вистави «Інтернет - це корисно!».

На бенефісі було презентовано основні завдання та пріоритети роботи бібліотечної системи: 

Активність, творчість та соціальне партнерство, співпраця з місцевою громадою,  дотримання права кожного громадянина на рівний, вільний доступ до інформації та знань, відродження традицій читання. Популяризація ідеї «Час читати!».

Всі, хто відвідав виставку Межівської районної бібліотеки залишилися дуже задоволеними. Вони виражали захоплення представленими експонатами, виробами в усній формі. Багато хто писав відгуки навіть на зворотному боці видань бібліотеки.

Це був цікавий, наповнений роботою рік.

v Бібліотечні працівники пройшли навчання у тренінговому центрі ДОУНБ. Спеціалісти обласної бібліотеки у 2012 році (2-й, 3-й тур) проводили навчання на базі Межівської районної бібліотеки.

v Межівська бібліотека співпрацює з Програмою сприяння Парламенту ІІ. В бібліотеці створено пункт доступу громадян до офіційної інформації. Ми маємо можливість своєчасно отримати актуальну інформацію та проінформувати наших користувачів.

v Відкриття Новопавлівської сільської бібліотеки після капітального ремонту. Керівники ТОВ «АФ «Прогрес» Межівського району С.Л. Павліков та М.В. Кєкяляйнен вдихнули нове життя в приміщення Новопавлівської бібліотеки, надали йому сучасного вигляду. Майже 1мільйон гривень витратили керівники товариства на ремонт Будинку культури і бібліотеки.

v 23 вересня 2012 року у селищі Петриківка відбулася унікальна подія - вперше в історії України за участі дипломатичних представників з понад 20-и країн світу проходила презентація Дніпропетровщини як центру унікальної культурної спадщини України. Серед іноземних гостей, які відвідали Петриківку, Надзвичайні та Повноважні Посли Алжиру, Афганістану, В’єтнаму, Єгипту, Індонезії, Іраку, Республіки Корея, Малайзії, а також представники дипломатичних установ з Азербайджану, Киргизстану, Польщі, Росії, Таджикистану, Японії, Координатор проектів ОБСЄ в Україні.

Більше ніж із 20 районів нашої області, які брали участь у виставці, Межівський район зайняв перше місце. До складу делегації району, яку очолювали заступник голови Межівської районної ради І.П.Ситник та начальник відділу культури і туризму Л.І.Кропив’янська, входили бібліотечні працівники Межівської районної бібліотеки, які під час театралізованих сценок пропагували кращі народні звичаї та традиції, твори декоративно-прикладного мистецтва, український народний гумор.

v Родзинкою всієї роботи Межівської бібліотеки є її  Блог «Межівська бібліотека»  mezhivskalibrary.blogspot.com За поточний рік блог переглянули 9194  рази. Це люди з різних країн світу: України, Росії, США, Канади, країн СНД та ін. Про всі цікаві події Межівської бібліотеки можна дізнатися саме на цьому сайті.

v Вийшов перший випуск інформаційного бюлетеня «Вісник Межівської бібліотеки»: якісний, змістовний, корисний. Це джерело для натхнення кожного з нас. Неординарне оформлення, чудовий сучасний дизайн  дає всі підстави думати, що це серйозне бібліотечне видання здатне об’єднати людей і надихати  на нові звершення та починання.

Ми розуміємо, що і надалі повинні працювати для громади, а отже для людей. А заходи, які проходять в  бібліотеках  повинні бути спрямовані проти цензури, на право людини вільно обирати коло свого читання, на захист свободи слова.

В цьому році ми ще раз переконалися, що у кожного з нас є можливість об’єднатися зі своїми колегами, аби спільно робити життя в професії цікавим, змістовним та  корисним для себе і для інших. Аби зростати. Ставити перед собою амбітні плани та досягати їх, кожного дня змінювати себе і свою бібліотеку.

 

 

 

 

  1. 2.   Концептуальні напрямки розвитку Межівської ЦБС. 

 Місія бібліотеки. Бібліотека сьогодні – це культурний центр, що забезпечує інформаційні потреби як  реальних, так і потенційних користувачів, надає можливість міжособистісного спілкування практично всім  жителям села, організує їхнє культурне дозвілля. Вона   наближена до конкретних людей, враховує їхні інтереси і потреби, стаючи необхідною складовою громади.

Перспективи розвитку бібліотек на сучасному етапі визначалися впровадженням в практику роботи інформаційних технологій, нових форм і методів роботи з користувачами, а також зміною існуючих підходів до ролі і статусу бібліотек у становленні інформаційного суспільства.

Наша афірмація у 2012 році – «Нам потрібні всі, а ми всім корисні!»

Бібліотеки району працювали за такими напрямками:

v Активність, творчість та соціальне партнерство. Партнерські стосунки із владою, політичними партіями,  громадськими організаціями, музеями,  культурними та освітніми закладами, редакцією  газети, спонсорами, меценатами та друзями бібліотек.

v Дотримання права кожного громадянина і жителя району незалежно від того, де він мешкає – у районному центрі чи маленькому селі, на рівний, вільний доступ до інформації та знань.

v Відродження традицій читання. Популяризація ідеї  «Час читати!».

v Бібліотечні фонди. Створення соціально - оптимістичного інформаційного простору бібліотеки.

v Безбар’єрне обслуговування користувачів.

v Проектна діяльність      

 

 

 

  1. 3.   Соціальна значущість бібліотек ЦБС 

Ефективність діяльності бібліотек у 2012 році була зумовлена кількісними показниками виконаної роботи і конкретними трудовитратами. Ці показники характеризують діяльність і відповідають цілям та завданням  бібліотек району.

Публічними бібліотеками  протягом минулого року були обслужені бібліотечною книгою 12239 користувачів різного віку, що 149 осіб менше, ніж у 2011 році.

Треба відмітити, що  поступово, починаючи з 2010 року, зменшується кількість користувачів в сільських бібліотеках. Причиною цього явища є зменшення кількості сільського населення, низький рівень народжуваності та міграцію молоді в інші місця проживання.

Як свідчить аналіз відгуків читачів, аналіз проведеного опитування серед жителів району, читачі задоволені якістю наданих бібліотеками послуг. Єдине, що викликає серйозне занепокоєння - це недостатнє оновлення книжкового фонду через відсутність фінансових коштів на придбання нової  літератури.

Склад користувачів залишається незмінним. Але останнім часом з’явилися нові категорії, такі як підприємці, фермери, безробітні та особи, які проживають на території району тимчасово.

Загальна кількість відвідувань по району на 01.01.2012  року склала 82974 особи.

Кількість документовидач  на 01.01 2012 року у становить 244433 примірники.

          Якісні показники роботи,  які характеризують читацьку активність, стан фондів бібліотек, залишаються на рівні останніх років майже без змін. Так, за підсумками 2012 року читаність складає -19,9, обертаність -1,1 , книго забезпеченість на одного користувача  – 17,5. 

 

Кількісні показники РКЗК «Межівська ЦБС» за 2010 – 2012 роки

Всього читачів

Читачів за ЄРК

Кількість відвідувань

Книговидача

2010

2011

2012

2010

2011

2012

2010

2011

2012

2010

2011

2013

13214

 

12388

12239

12311

10514

10498

74417

75187

82974

258693

245751

244433

 

         Вивчаючи соціальну значущість бібліотек,  ми прийшли до висновку, що громадськість, у своїй переважній більшості, знає про існування бібліотек, але не дуже добре знайома з їх новими, сучасними та інноваційними можливостями. Ми зрозуміли, що бібліотекам необхідно проводити рекламні кампанії – розповідати про свої послуги, про свої можливості.

         Жителі Межівського району задоволені якістю послуг, що надають бібліотеки. Про це свідчать книги відгуків. Ось один із них: «Шановні працівники Межівської бібліотеки! Щиро вдячна Вам за гарне оформлення книжкових і творчих виставок, які пахнуть українськими звичаями, традиціями і бережуть рідну мову. Натхнення Вам, впертості і найкращих перемог у Вашій праці. З щирою повагою і вдячністю Марія Зосіменко».

4. Організація бібліотечного обслуговування населення 

         Протягом 2012 року в Межівському  районі функціонувало  37   публічних, спеціальних і спеціалізованих бібліотек. З них публічних -18, ПТУ -1, медична -1, шкільних -17. 

         На території району працює 18 публічних бібліотек,  з них:  2 районні (Межівська районна бібліотека та бібліотека для дітей), 1 селищна (Демуринська бібліотека) та 15 сільських бібліотек.

Межівська районна бібліотека є головною бібліотекою району. На сільські бібліотеки-філії повноваження ЦБС розповсюджуються в частині організаційно-методичного керівництва та звітності.         

Згідно рішення Межівської районної ради № 420 – 27 / ХХ111 від 24.12 2001 р. з 31.12.2001 року сільські бібліотеки були переведені на бюджети сільських і селищних рад.    

До 24 вересня 2009 року (на виконання вимог Розпорядження КМУ від 19.08.09 № 1007 – р «Про забезпечення цільного використання коштів бюджетними установами (закладами) соціальної сфери», було створено сільські комунальні заклади культури та зареєстровано в органах статистики, податкових органах, органах пенсійного фонду, органах фондів страхування від нещасних випадків на виробництві та страхування тимчасової втрати працездатності, органах фондів соціального страхування на випадок безробіття.         

Згідно рішення сесії Межівської районної ради №137 -10/VI  «Про передачу майна, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ Межівського району» у І кв. 2012 року книжковий фонд передано до комунальної  власності сільських та селищних територіальних  громад району з послідуючою передачею на баланси відповідних сільських, селищних комунальних закладів культури.

            Всі населені пункти району отримують бібліотечні послуги. Інтерактивні (доступ до мережі Інтернет) та сервісні (ксерокопіювання, сканування) є тільки в двох районних та двох сільських  бібліотеках.

         Без доступу до Інтернету бібліотеки стають все менш цікавими для читачів. Крім того, Інтернет – це найбільша в світі книга, яка кожен день наповнюється новим змістом. Тому сучасній бібліотеці необхідні комп’ютери і послуга вільного доступу до Інтернету для читачів.

         Межівську районну бібліотеку активно підтримує і влада, і громада району. Вона активно шукає не бюджетні джерела фінансування – спонсорів та різні гранти. Обладнання, яке було отримане після перемоги в грантовому конкурсі програми «Бібліоміст», використано для створення нової послуги для читачів – безкоштовного доступу до Інтернету. Місцева влада заплатила за підключення до Інтернету і здійснює помісячну плату за Інтернет.

         Бібліотекарі постійно підвищують свій рівень володіння інформаційними технологіями, щоб надавати якісні послуги для читачів при роботі в мережі Інтернет.

         Читачі Межівської районної бібліотеки використовують Skapy для спілкування з родичами та «заробітчанами», що працюють за кордоном. В селі Новопавлівка  бібліотекар разом з читачами через Інтернет знайшли односельчанина, який 50 років тому виїхав до Росії. Сьогодні це професор і заслужений художник Росії. Вони запросили його відвідати рідне село і провели урочисту зустріч з жителями села, художник презентував землякам електронні версії своїх картин на комп’ютері і подарував справжні.

          В селі Слов’янка сільський голова І.І.Кукало домовився з компанією МТС і вона є спонсором на оплату Інтернету в бібліотеці. Тепер МТС повністю здійснює вартість доступу до Інтернету. За підтримки сільського голови разом з місцевою радою ветеранів, бібліотекар через Інтернет зв’язалися з німецьким благодійним фондом, що допомагає жертвам нацизму,  розробили та виграли спільний проект для допомоги ветеранам війни.

         Читачі-фермери використовують безкоштовний доступ до Інтернету для пошуку інформації для годівлі тварин, продажу та купівлі сільгосптехніки. Місцеві пенсіонери знаходять в Інтернеті цікаву інформацію про ліки та способи лікування, любителі квітів через Інтернет знаходять нові види насіння, молодь - нові моделі одягу та ін.

Літературні вечори, вікторини, альманахи цікавих зустрічей, вечори та години поезій, читацькі конкурси, години пам'яті, вечори пам’яті - це далеко не повний перелік заходів, що організовують бібліотеки для своїх читачів.

Бібліотека особливу увагу приділяє соціально незахищеним верствам населення, ветеранам Великої Вітчизняної війни, воїнам-афганцям,  одиноким громадянам, людям з обмеженими фізичними можливостями, пенсіонерам, дітям-сиротам, дітям з неповних сімей, малозабезпеченим, багатодітним сім’ям, матерям-одиначкам, безробітним. Обслуговування цієї категорії користувачів допомагає таким людям перебороти почуття самотності, впевненості в собі та в своїх силах, повертаючи їм віру в себе.

До бібліотек приходять читачі з новим світосприйняттям, сучасними потребами, різноманітними літературними уподобаннями.

Режим роботи структурних підрозділів  з 8.00 до 17.00. Вихідний день – неділя.

5.Інформаційно-маркетингова діяльність 

Одним з важливих питань у роботі бібліотек Межівського району у 2012 році був пошук нових підходів до вирішення проблем інформаційного забезпечення жителів сільської глибинки, створення соціокультурного середовища для місцевих громад. Приємно, що бібліотекарі не відсиджувались у своїх кабінетах, а йшли до людей, добре усвідомлюючи, що треба змінювати форми і методи роботи.

Бібліотекарі Межівського району взяли участь у «польових» дослідженнях «Сучасна бібліотека йде в люди». З метою більш детальної інформації про діяльність бібліотек як у плані обслуговування користувачів, так і в отримання громадської оцінки їх роботи, протягом травня-червня 2012 року працівники вивчали роль бібліотеки у життя місцевої громади, різні точки зору на сучасний бібліотечний сервіс, знайомили перехожих із сучасними послугами бібліотек, готували пропозиції для покращення роботи закладів культури району. Всі групи підготували відео презентації результатів «польових» досліджень. З метою покращення книгозбірень району громадські зустрічі було проведено в кожній сільській бібліотеці.

Бібліотеки мають ділові та творчі стосунки з місцевими органами влади, депутатським корпусом, працюють в тісному контакті з районним управлінням соціального захисту населення та районним центром зайнятості, службою у справах неповнолітніх, школами, ліцеєм, Школою естетичного виховання, Будинком творчості школяра, районною газетою «Червона зірка», Районною радою ветеранів, ДПТНЗ «МПТУ», ДНЗ   та  іншими організаціями.

У 2012 році працівники бібліотек займались вивченням  читацьких інтересів та читацької активності користувачів. Було проведено експрес-інтерв’ю з жителями громади, анкетування «Наша преса очима читачів», «Інтернет у твоєму житті: чи може він замінити книгу?», «Улюблений автор читачів», зроблено аналіз опитування, підведені  підсумки. В цьому році було визначено кращих користувачів в номінаціях «Читач року», «Наш талановитий читач».

З метою визначення реального стану і удосконалення системи обслуговування у Межівській районній бібліотеці проведено соціологічні дослідження «Читання. Погляд молодих», «Патріотизм у розумінні сучасної молоді». Дослідження здійснювалися шляхом анкетування. Це  дослідження допомогло визначити перспективні напрямки та форми і методи подальшого удосконалення  обслуговування читачів.

Узагальнені матеріали досліджень є підґрунтям для планування рекламної діяльності, яка сприяє виконанню основного завдання – залучити населення до бібліотек, яскраво, переконливо показуючи їх можливості у справі одержання інформації, організації дозвілля та надання нових, сучасних послуг для користувачів.  

6. Інформаційно-бібліотечні ресурси  

 

 

 

Всього

У тому числі видання

 

Суспільн.

Природ.

технічні

Гуманіт.

 
 

Надійшло за рік

2011

1476

171

155

261

889

 

2012

2240

415

235

304

1286

 

Вибуло

 за рік

2011

11170

1586

640

423

8521

 

2012

7480

997

412

534

5537

 

Всього

на кінець року

2011

219656

26219

13547

17566

162324

 

2012

214416

25637

13370

17336

158073

 

Видано

 за рік

2011

243751

17985

12469

15520

199777

 

2012

244433

18430

16806

17998

191199

 

 

На комплектування фонду ЦБС (бібліотек району) було використано всього (зі спонсорськими надходженнями) – 69409 тис. грн. З них на передплату періодичних видань -  15062 тис. грн. На книги -54347 тис. грн.

 

 

 

 

 

 

Обсяг бібліотечних ресурсів на 1 січня 2012 року складає 214416 примірників видань, з них українською мовою 116846 примірників. 

З фондів бібліотек району протягом року вибуло  7480 примірників видань.  

Книгозабезпеченість на 1 користувача становить  17,5, на одного мешканця – 9,1.

Протягом року у фонди бібліотек надійшло 2240  примірників.  Назв - 1141.

Книги отримано з відділу комплектування  ДОУНБ, обмінно-резервного фонду Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки. З районного бюджету кошти на придбання книг не виділялися.        

Виконуючи соціальну функцію бібліотек, працівники під час передплати враховували попит найменш забезпечених верств населення.   Перш за все бібліотеки району намагалися передплачувати ті періодичні видання, які користуються найбільшим попитом. Обов’язковими для передплати були: одна загальнодержавна, одна обласна «Вісті Придніпров’я» чи «Зоря» і районна газета «Червона зірка».  

На 2012 рік для бібліотек  району було передплачено 193  назви на суму 15062 тис. грн., з них за бюджетні кошти 128  назв на суму 9064 тис. грн., за кошти спонсорів 65 назв на суму 5416 грн.  

Для сільських бібліотек-філіалів було передплачено 133 назви на суму 9064 тис. грн. (бюджет-3648 тис. грн., спонсори – 5416 тис. грн.).

            В питаннях передплати бібліотекам допомагали такі спонсори О.А. Крупа, С.М. Маловічко, С.В.Сипченко, О.Ф.Петриковський, О.Письменний, В.Г. Харламов, А.М. Канівець та ін.

Обертаність фонду складає 1,1. За нашими спостереженнями, обертаність фонду досягається за рахунок видачі книг гуманітарного характеру та періодичних видань. Найвища обертаність фонду в районних бібліотеках.     

        Обсяг списання  -  7480  прим.   З них:    фізично зношені – 5759,     морально застарілі – 231,  непрофільні  мало використовуванні – 251.  Порівняно з 2011 роком фонд бібліотек зменшився на 5240 примірників.  

               У 2012 році проведено 16 повних перевірок бібліотечного фонду, (Згідно рішення сесії Межівської районної ради №137 -10/VI  «Про передачу майна, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ Межівського району») Інвентаризації фондів проведено шляхом звірення кожної одиниці бібліотечного фонду з інвентарними книгами. В результаті перевірок фондів бібліотек нестачі не виявлено, порушень правил зберігання фондів не було.

 

 

Електронні ресурси

         АРМ для користувачів в бібліотеках ЦБС –14 (Межівська районна бібліотека, бібліотека для дітей, Слов’янська та Новопавлівська бібліотеки, Зорянська, Іванівська бібліотека).

Кількість комп’ютерів(всього) -17.

Кількість комп’ютерів, що мають доступ до Інтернет -15.

Кількість електронних адрес - 4.

У 2012 році користувачами пунктів вільного доступу до Інтернет стали 1094 особи.

7. Бібліотечні каталоги 

Для забезпечення швидкого доступу до фондів існують систематичні каталоги (в районних бібліотеках) та алфавітні каталоги (у всіх бібліотеках району). Вони надають можливість протягом короткого часу надати користувачеві адресно-бібліографічну довідку. Всі каталоги систематично поповнюються новими матеріалами.

Одним із основних напрямків діяльності  бібліотек у 2012 році було виявлення, відбір, систематизація, збереження та актуалізація краєзнавчої інформації. Нашим завданням є систематизація знань про свій край, його історію, географію, культуру, про видатних діячів краю – наших сучасників. Вся інформація відображена у краєзнавчому каталозі Межівської районної бібліотеки, який впорядковано, відредаговано та естетично оформлено. Це робить його зручним у користуванні, надає можливість оперативно відшукати потрібну інформацію. 

8. Інформаційно-бібліографічне забезпечення користувачів 

Завдяки роботі центрів вільного доступу до мережі Інтернет, 4 бібліотеки Межівського району  стали  центрами інформації, де користувачі мають змогу задовольнити найрізноманітніші запити.    

Протягом звітного періоду інформаційно-бібліографічна робота  була спрямована на надання  послуг усім верствам і віковим групам населення, створення для них рівноправного інформаційно-бібліографічного середовища, сприяння безперервній освіті та культурному розвитку усіх жителів регіону незалежно від їхнього статусу через інформацію та художні твори.

З цією метою постійно оновлювалися інформаційні стенди бібліотеки, поповнювалася новими матеріалами СКС, де відкрито актуальні рубрики: Дніпропетровщині – 80, Євро 2012, Україна і ЄС, Здоровий спосіб життя, Коло корисного дозвілля, Вибери справу до душі, Юридична консультація та ін.

Інформація освітнього характеру протягом року накопичувалася в тематичних папках - досьє: «Історія України: від витоків до сьогодення», «Видатні імена України», «Політичні портрети», «Перлини світового мистецтва», «Українська мова: історія і сучасність», «Новітні досягнення медицини», «Цікаві сторінки історії», «Для людей з обмеженими  можливостями» та ін.

Для задоволення освітніх потреб користувачів, особливо шкільної молоді, активно використовувалася інформаційний стенд «Наша підтримка вашої освіти» та алфавітно-тематична картотека виконаних бібліографічних довідок «На допомогу самоосвіті», які систематично поповнювалися відповідно до запитів користувачів різного віку та  освітнього рівня.

Співпраці з владними структурами та забезпеченню населення інформацією про діяльність місцевих органів влади в бібліотеках приділяється постійна увага. А взаємодія з соціальними службами району допомагала надавати жителям регіону різнопланову фактографічну інформацію. З цією метою систематично поповнювалися відповідні рубрики СКС, краєзнавчого каталогу та картотек. Тематичні папки «Районна влада інформує», «Соціальна допомога – поруч», «Нове в пенсійному законодавстві» розміщено на полицях «Регіонального інформаційного центру».

Протягом року надавалися інформаційні послуги соціального, правового, екологічного змісту, бібліографічні довідки. На інформаційному стенді «Увага! Корисна інформація» оперативно розміщувалися актуальні матеріали різностороннього змісту для всіх категорій користувачів. Вони оперативно оновлювалися протягом року.

Відвідувачі постійно отримували інформацію про новинки, які надходили до бібліотек протягом року. Щоквартально виходив інформаційний список нових надходжень літератури, друкувалися статті в районній газеті та постійно оновлювалася книжкова виставка «Новинка! Радимо прочитати».      

Інформацію про відзначення міжнародних та державних свят, ювілеїв письменників можна було отримати з однойменних інформаційних списків.  Твори письменників - ювілярів  були представлені на тематичних полицях «Письменники - ювіляри». Інформація «Регіонального інформаційного центру» оновлювалася щомісяця.

У читальному залі Межівської районної бібліотеки оформлено інформаційний стелаж «Прес-центр», на якому представлені новинки періодики. Його доповнював інформаційний список «Вернісаж  періодичних видань». 

Протягом 2012 року особливою популярністю користувалися: «Факты и комментарии», «Аргументы недели», «Семья», «Зоря», «Корреспондент», «Жінка», «Дім. Сад. Город», «Огородник», «Единственная» та журнали для корисного дозвілля (вишивка, в’язання, бісероплетіння.)     

         З метою надання інформаційних послуг юнацтву та молоді постійно оновлювалися матеріали інформаційних стендів  «Наша підтримка вашої освіти», «Прочитайте – це цікаво», «Наука. Мистецтво. Історія». Поповнювалися новою інформацією папки-досьє «Права молоді в сучасній Україні», «Орієнтир у світі професій» та ін.

Протягом року для широкого кола читачів були проведені інформаційні заходи:

Дні інформації:

v «Дніпропетровщина – це ми». Читачі отримали інформацію про утворення та розвиток Дніпропетровської області  за 80 років.

v «Навколо світу сторінками періодичних видань». Бібліограф ознайомила присутніх з періодичними виданнями, які надійшли до бібліотеки, розповіла про найактуальніші рубрики цих видань та найцікавіші  публікації.

v «Бібліотека нашої громади: традиції та сучасність».        Не лише читачі бібліотеки, а й багато  жителів селища завітали до бібліотеки у цей день. Присутні приймали участь у флеш-виставці «Обличчя сучасної бібліотеки» та переглянули фото проведених заходів «Вміємо працювати, вміємо відпочивати». Провідний бібліограф Данилова ознайомила читачів з видавничою продукцією бібліотеки.

v «Все про СНІД». Під час проведення дня інформації присутні (старшокласники шкіл райцентру та учні Межівського ПТУ) отримали повну інформацію про ВІЛ та СНІД, шляхи його передачі, ситуації ризику.  

Протягом року бібліографом та працівниками бібліотек району було надано  6809   бібліографічних довідок.             

Кількість абонентів інформування: 61 індивідуальних та  37 колективних абоненти.

Протягом звітного періоду інформаційно-бібліографічна робота  була спрямована на надання  послуг усім верствам і віковим групам населення, створення для них рівноправного інформаційно-бібліографічного середовища, сприяння безперервній освіті та культурному розвитку усіх жителів регіону незалежно від їхнього статусу через інформацію та художні твори.

9. Бібліотека як інформаційний центр

                

У бібліотеці щодня формується інформаційна культура читача, що означає вміння правильно формулювати свої запити, відбирати, оцінювати та створювати якісно нову культуру.

З розвитком інформаційних технологій новою формою спілкування громадян з державою є електронне урядування. Розширення сервісів е-уряду підвищує і роль публічної бібліотеки як комунікативного майданчика громади, інформаційного посередника між громадянами і владою. 

Важливою є проблема надання доступу до офіційних Інтернет-ресурсів мешканцям сільських населених пунктів, допомога соціально проблемним категоріям громадян, тим, хто не володіє знаннями і навичками, необхідними для користування сайтами, або не розуміє як працюють сервіси е-уряду.         

Впровадження е-урядування в Україні та за кордоном, досвід і практичні аспекти організації в бібліотеках вільного доступу громадян до офіційних Інтернет - ресурсів; шляхи і перспективи становлення бібліотек як інформаційно-комунікаційних центрів громади розглядались 20 листопада 2012 року під час тренінгу бібліотечних працівників Межівської ЦБС. Тренінг "Інформація органів влади для громадян у бібліотеці: пошук, доступ, консультування" проведено фахівцями  Межівської районної бібліотеки  в межах проекту Української бібліотечної асоціації "Мережа Пунктів Доступу Громадян (ПДГ) до інформації органів державної влади у бібліотеках України", що здійснюється за підтримки Програми сприяння Парламенту України ІІ..  

       Для кращого засвоєння вмінь і навичок пошуку та використання інформації проводилися дні бібліографії та бібліотечні уроки для учнівської молоді.

 У 2012 році було проведено:

v День бібліографії «Слідство веде бібліограф». Всім користувачам на протязі дня надавалася  практична допомога  у пошуку необхідної літератури не тільки за допомогою ДБА районної бібліотеки, а й за допомогою електронних каталогів провідних бібліотек України;

v День бібліографії «Великі проблеми маленької планети». Під час його проведення користувачі бібліотеки дізналися, як за допомогою ДБА бібліотеки та бібліографічних покажчиків знайти матеріали, які розповідають про необхідність  бережливого ставлення людини до природи.

     Крім основних функцій – інформаційної, просвітницької, соціальної – бібліографічна робота також була зосереджена на діяльності ЦРБ як центру краєзнавства. Протягом року збиралася та систематизувалася інформація краєзнавчого характеру.

     Під час засідань краєзнавчої вітальні популяризувалися твори місцевих письменників, проводилися огляди літератури, огляди творчості, презентації книг. До ювілейних дат  видано інформаційні буклети:

v Інформаційно-бібліографічне видання  «Почесний громадянин Межової» (до 80-річчя від дня народження І.С.Костирі);

v Інформаційне видання «Щедро усміхнений талант» (до 85-річчя від дня народження Григора Мельника);

v Інформаційне видання «Василь Мисик: народжений для високого лету» (до 105-ої річниці від дня народження).      

Протягом року поповнювалися новими матеріалами краєзнавчого характеру папки-досьє:

«Сторінки історії району», «Наші славні земляки», «Видатні люди Межівщини», «Письменники рідного краю», «Ріднокрай відкриває нові імена», «Хроніка культурного життя», які представлені на постійно діючій виставці «Моя найкраща в світі сторона, чарівна, неповторна Межова».

            Дні краєзнавства:

v «Куди б мене дорога не вела, думки мої із рідною землею»;

v «Стверджувальний пафос сатири Григорія Мельника» (до 85-річчя від дня народження письменника-земляка).

Інформаційні години:

Соборність України: від ідеї до сьогодення, Майстер народного живопису (до 150-річчя від дня народження художника М. Пимоненка), Микола Лисенко: відомий і невідомий (до 170-річчя від дня народження композитора), Становлення скаутського руху в Україні;Всесвітній день родини, Сільськогосподарське виробництво: реалії та можливості.

Огляди літератури:

v Українські письменники про Велику Вітчизняну війну;

v 30 хвилин на сайті Євросоюзу;

v Наші славні земляки;

v Нікотин, алкоголь, наркотик – загроза твоєму здоров’ю;

v Андрій Малишко – чарівник поетичного слова.

 

Інформаційні списки:

v Дніпропетровщина – мій серцю милий край;

v Екологія: дзвони сьогодення;

v Великдень всіх нас на гостини просить;

v Європа – наш великий спільний дім.

 

 

Видавнича продукція

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v Інформаційно-бібліографічне видання  «Почесний громадянин Межової» (до 80-річчя від дня народження І.С.Костирі);

v Інформаційне видання «Щедро усміхнений талант» (до 85-річчя від дня народження Григора Мельника);

v Інформаційне видання «Василь Мисик: народжений для високого лету» (до 105-ої річниці від дня народження);

v Збірник кращих сценаріїв засідань любительського об’єднання краєзнавців «Межівська сторона» вип.4;

v Бібліографічний покажчик «Читай про рідний край. Краєзнавчі публікації на сторінках районної газети «Червона зірка»;

v Путівник по бібліотеці «Бібліотек@-інформація-знання-успіх».

    

10. Соціокультурна та просвітницька діяльність

         РКЗК «Межівська ЦБС» сьогодні – осередок культурного життя, територія спілкування, місце громадських зустрічей. Соціокультурна та  просвітницька діяльність бібліотеки у 2012 році була представлена широким розмаїттям напрямків і форм. Бібліотечні фахівці, відчуваючи необхідність модернізації форм спілкування з користувачами, особливу увагу приділяли запровадженню інноваційних форм популяризації літератури: калейдоскопи цікавих фактів, місцеві вернісажі, інформаційні коктейлі, сюжетні журнали, книжкові анотовані галереї та ін. Завдяки цьому користувачі могли всебічно і нетрадиційно поповнювати свої знання та розкрити свій творчий потенціал під час масових заходів.

 

Працівники бібліотеки особливу увагу приділяють соціально незахищеним верствам населення: ветеранам війни, воїнам-афганцям, одиноким громадянам, людям з обмеженими фізичними можливостями. Важливим у роботі бібліотеки є формування позитивного ставлення до таких людей. Робота з цією категорією читачів здійснюється за такими напрямками:

  • Взаємодія бібліотеки з органами місцевого самоврядування, медичними установами, школами, ПТУ, церквою;
  • Бібліотерапія як засіб психологічної адаптації;
  • Нестаціонарне обслуговування людей похилого віку;
  • Години спілкування, навчання людей похилого віку новим інформаційним технологіям (університет третього покоління).

Тематика заходів з популяризації знань і бібліотечної книги серед користувачів визначалася політичними, культурними та іншими знаменними та історичними подіями в житті країни: 80-річчя утворення Дніпропетровської області, День Конституції,  День пам’яті жертв Голодомору, заходи з популяризації української мови та літератури, вшанування видатних діячів державності та культури. Знаменними та ювілейними датами року були: 100-річчя від дня народження Андрія Малишка та Михайла Стельмаха, 80-річчя від дня народження Івана Костирі, 85-річчя від дня народження Григора Мельника та 105-річчя від дня народження Василя Мисика та ін.

 

Районний конкурс "Чарівні мелодії зимових свят" відбувся в Межівській районній бібліотеці. З усіх куточків Межівщини до бібліотеки приїхали колядники, щедрівники, майстри веселого дійства. Вони співали традиційні різдвяні пісні, вірші, представили цікаві літературно-музичні композиції. Діти мали змогу не тільки позмагатися, а й зануритися у світ прекрасного: із захопленням  і неприхованою цікавістю слухали про традиції, звичаї та обряди українського народу, що пов'язані з різдвяно-новорічними святами. Всі учасники конкурсу старанно готувалися до нього: читали книги та журнали, навіть створювали власні твори. Всі вони були відзначені призами, придбаними за кошти спонсорів. В число призерів потрапили: Лібман Сергій, читач Богданівської бібліотеки, Ванюхіна Люба (Демуринська бібліотека), Судоплатов Максим, Коханович Олександр та Сорокалетов Федір (Новопідгороднянська бібліотека). Всім присутнім дуже сподобалася композиція "Різдвяна зірка", яку підготувала бібліотекар Погоріла В.І. та читачі  Чаплик Едуард, Ахмадуліна Анастасія та Корнєва Анастасія з мальовничого села Василівка. Приз глядацьких симпатій одержав Ілля Чайка із села Володимирівка. Учасники отримали багато позитивних вражень.

 

Межова завжди радо зустрічає своїх гостей. Так, 29 січня в Межівській районній бібліотеці відбулося засідання краєзнавчої вітальні "Межівська сторона", присвячене 80-річчю від дня народження Івана Сергійовича Костирі, українського письменника. На зустріч приїхали Олена Олександрівна Костиря, вдова письменника, Ігор Олексійович Зоц, головний редактор газети "Донеччина", Віктор Харламов, поет, Олександр Винник, член  Національної спілки журналістів України, Людмила Яцура, поетеса, краєзнавці, педагоги, члени літературних гуртків, громадськість району. 

Прозаїку Івану Сергійовичу Костирі присвоєно ім'я першого Почесного громадянина селища. Він  створив для жителів Межівського краю хрестоматію творів письменників-земляків під  назвою "Межівська сторона". 

На Межівщині народились (або творили тут) 15 українських письменників, що дало право одному з них - Івану Костирі - сказати: "В Україні та  й у всьому світі немає більше такого регіону, який би дав стільки яскравих і могутніх талантів". Іван Костиря написав більше 40 книг,  Лауреат  премії ім. Короленка та правозахисника Тихого. Зустріч була теплою, продуктивною і мала багато приємних вражень.

 

22 березня у читальному залі Межівської районної бібліотеки було дуже людно. Тут проходило чергове засідання краєзнавчої вітальні, приурочене жінці, талановитій співачці Межівщини Валентині Іванівні Лозовій.

Її душа – у піснях і пісня для неї – маленька новела зі своїм світом почуттів, драматичним ладом, героями… Майже все своє життя дарує Валентина Іванівна людям радість та насолоду, адже всі межівчани люблять пісні у її виконанні.

 

Уже традиційними стали зустрічі з майстринями декоративно-прикладного мистецтва під час засідань краєзнавчої вітальні «Межівська сторона». І з кожним новим засіданням все більше розширюється коло бажаючих відпочити душею, отримати насолоду від побаченого та почутого.

Працівники бібліотеки підготували та провели зустріч з двома майстринями, працівниками Межівського дошкільного закладу «Барвінок» - Іриною Олександрівною Дорошко та Ніною Іванівною Косенко. Вони займаються одним із особливих видів мистецтва – створюють картини із солоного тіста та бісеру.

Проведений Іриною Олександрівною майстер-клас розширив коло прихильників цього незвичайного та прекрасного мистецтва.

 

В Будинку творчості школяра відбулося відкриття Всеукраїнського тижня дитячого читання «Світлішає на світі, коли читають діти». На заході були присутні учні шкіл райцентру. Діти переглянули театралізоване дійство, учасниками якого були герої казок: Королева книг, Незнайко, Буратіно, Червона шапочка, листоноша Пєчкін та Котигорошко. Присутні відгадували загадки, вікторини, давали змістовні відповіді на питання. Під час дійства книгами було нагороджено кращих читачів бібліотеки.

Протягом Тижня дитячого читання відбулися творчі заходи:

v Літературна подорож «Стежками казок Корнія Чуковського»

Конкурс любителів поетичного слова «Шевченківські читання»

v Літературна вікторина «Хто казки знає, той і відгадає»

v Мистецька година «Його життя то доброти криниця» 

v Година сміху «Добрий сміх не гріх, а здоров'я для всіх» 

v  Всі учасники конкурсів отримали призи, які були придбані за кошти районного бюджету.

 

19 травня 2012 року Межівська районна бібліотека та бібліотека для дітей активно приєдналася до відзначення Дня Європи.
На фасаді Межівського районного Будинку культури відбулися різноманітні заходи для мешканців та гостей селища. Експонувалася книжкова виставка «Україна – держава європейська», презентувалися періодичні видання , проводилися літературні вікторини, ігри. Бажаючим бібліотекар запропонувала розгадати «Єврокросворд», віртуально помандрувати містами Європи, запрошували усіх бажаючих переглянути цікаві Інтернет-ресурси на європейську тематику, в т.ч. й інтерактивні ігри.
Для дітей було організовано конкурс малюнків «Європейський Союз очима дітей» Учасники конкурсів, ігор, вікторин отримали в подарунок призи,  придбані згідно «Програми розвитку культури».
Святковий настрій допомагали створювати юні артисти Межівщини Шалгінських Віталій, Сурмак Владислав, Зінченко Анастасія та Васько Олександра. 
Цього дня до Межівської бібліотеки завітали всі, хто хотів більше дізнатися про Євросоюз та країни, що до нього входять. З цією метою бібліотекар юнацької кафедри Канівець О.І. провела інформаційну годину «Європа – наш великий спільний дім». Присутні здійснили заочну Інтернет - екскурсію країнами західної Європи, відвідавши Румунію, Польщу, Словаччину, Угорщину.
Після відвідин сайту Єросоюзу учні шкіл райцентру відповіли на питання вікторини «Чи знаєш ти Європу?». Найактивнішими учасниками були Орищенко Олег, Маценко Олег, Орищенко Владислав та члени євро клубу Межівської СШ №2 (керівник В.О.Даниленко).

 

Книга. Дитина. Родина. Під такою назвою відбулося родинне свято в Межівській районній бібліотеці. На свято завітали бабусі, мами, молодші читачі бібліотеки. Під час заходу діти розповідали про своїх рідних, бабусь, дідусів, батьків, про те, як вони турбуються про них. Бабусі співали колискових, розповідали про цікаві моменти життя своїх онуків. Звучали ніжні, теплі слова, лунали пісні про Україну, Батьківщину, сім'ю, родину.

 

Мистецький календар Межівщини поповнився ще однією датою – у читальному залі Межівської районної бібліотеки відбулася презентація книги П.Є. Гайворонського та В.Ю. Гежі «Світлий дар Володимира Чорного», яка вийшла друком у квітні цього року в донецькому видавництві «Каштан». В книзі розповідається про життя та творчість художника Межівщини Володимира Пантелійовича Чорного.

 

На зустріч завітали: в.о. голови Межівської районної державної адміністрації Павло Володимирович Скляренко, керівник апарату Межівської районної ради Тамара Петрівна Гришко, автори книги Петро Євгенович Гайворонський та Вікторія Юріївна Гежа, знані на Донеччині художники Людмила Тимофіївна Жовнір та Микола Петрович Калашник, член Національної спілки журналістів України Олександр Винник, поетеса Людмила Яцура, краєзнавці, поціновувачі живопису, друзі художника, громадськість району.

 

Під час зустрічі присутні побували на віртуальному вернісажі, де екскурсоводом був автор полотен – художник Володимир Чорний. Перегляд картин художника подарував присутнім незабутні хвилини зустрічі з прекрасним.

 

12 червня працівники Межівської районної бібліотеки провели чергове засідання краєзнавчої вітальні, назва якої дуже влучно розкриває її зміст: «Юрій Ковтун: І пісня, і слово у творчість злились…» 

Гостем вітальні був автор та виконавець пісень, знаний на Межівщині бард – Юрій Миколайович Ковтун. За двадцять п’ять років творчої діяльності він написав більше 100 авторських пісень на різну тематику. 

На зустріч завітали шанувальники творчості талановитого митця, щирі друзі, колеги, рідні: в.о.голови Межівської районної державної адміністрації Павло Володимирович Скляренко, методист районного відділу освіти Наталя Володимирівна Сметана, начальник відділу у справах сім’ї, молоді та спорту райдержадміністрації Лариса Іванівна Сипченко, начальник відділу культури райдержадміністрації Кропив’янська Людмила Іванівна, місцеві поетеси Людмила Олександрівна Яцура та Валентина Іванівна Філіпова, художники Володимир Пантелійович Чорний та Тетяна Петрівна Велика, краєзнавці та громадськість району. 

 

В Межівській районній бібліотеці відбулося чергове засідання краєзнавчої вітальні, присвячене 105-й річниці  від дня народження талановитого українського поета, філософа, перекладача світової класичної поезії Василя Мисика.

На зустріч завітали: Володимир Касьяненко, поет з Красноармійська Донецької області, Іванисенко Олена Олександрівна, директор музею с. Новопавлівка, де народився Василь Мисик, Петро Бабець, краєзнавець, вчителі, бібліотечні працівники, творча молодь, громадськість району.

П.М.Бабець презентував книгу «Садки зелені квітнуть навесні», присвячену видатному степовому лірику, поету - земляку Василю Мисику. Творчі люди Межівщини, твори яких увійшли до збірки – Валентина Філіп’єва, Людмила Яцура, Світлана Грищенко, Валентина Ціпило, Марина Руфф, читали власні вірші. Оригінальність цієї колективної праці полягає в тому, що вона віддзеркалює духовне життя сільської «глибинки» з її радощами і болями, роздумами і переживаннями. Адже всіх нас об’єднує щирість і глибина поетичних почуттів, пошуки власних форм самовираження, прагнення до поетичної досконалості, громадянського самовираження, доброзичливості і зацікавленості з боку читацької аудиторії.

Під час зустрічі звучали пісні у виконанні Валентини Лозової, Сергія Черепахи, Інни Смольської. Алла Тишковець, викладач Межівської школи естетичного виховання,  поклала на музику та виконала пісні на слова Василя Мисика.  

8 вересня 2012 року РКЗК «Межівська ЦБС» прийняла участь у презентації – бенефісі «Бібліотеки Дніпропетровщини запрошують на побачення».

Бібліотека представила виставку видань Межівського району «Бібліотека - інформація – знання – успіх». 
Під час свята було проведено парад читацьких думок «Бібліотека – це…». 

На виставці «Красу наших душ і працю рук – тобі, рідна Дніпропетровщино!» було презентовано роботи читачів Межівської бібліотеки. Це чудові картини, намальовані місцевими художниками Володимиром Чорним та Аделаїдою Іщенко, вишиті українські рушники Людмили Іщенко, Любові Олійник, Марії Водолазької та багато ін. Дуже сподобалась гостям свята піар-акція з елементами народної вистави  « Інтернет- це корисно!».

На бенефісі було презентовано основні завдання та пріоритети роботи бібліотечної системи: Активнсть, творчість та соціальне партнерство,

Співпраця з місцевою громадою,

Дотримання права кожного громадянина на рівний, вільний доступ до інформації та знань, Відродження традицій читання. Популяризація ідеї «Час читати!».

В рамках тижня правових знань у  Межівській районній бібліотеці для дітей за підтримки служби у справах дітей райдержадміністрації  для учнів Межівської СЗШ №1   проведено годину права «Права свої ти знай, обов’язки не забувай».

Бібліотечні працівники Абалімова А.І. та Бабич О.М. ознайомили слухачів з основними правами та обов`язками юних громадян, наголосили на важливості виховання патріотичних почуттів до рідної країни, познайомили із законами України, які потрібно знати, щоб користуватися у житті.

З великим задоволенням учні приймали участь у вікторинах з правових питань «Казки читаємо-права вивчаємо», які  допомогли виявити рівень правових знань запрошених.

 Найактивніші учасники заходу, а саме: Канівець Владислав, Шалгінських Віталій, Юрченко Катя, Костиря Женя, Коваленко Поліна, Лисенко Саша  та інші отримали в подарунок книги та солодощі.

Захід був дуже цікавим, а головне корисним. На прикладах казкових героїв та героїв з мультфільмів діти розглянули основні статті «Конвенції з прав дитини», аналізували вчинки героїв, розмірковували над побаченим.

Члени лялькового гуртка «Буратіно» запропонували слухачам цікаву виставу «Знай свої права».

 

4 грудня в Межівській бібліотеці для дітей відбулася літературна зустріч з громадою селища «Митець. Прозаїк. Педагог».  Ця зустріч була присвячена 145 - річчю від дня народження Миколи Федоровича Чернявського – видатного діяча українського відродження першої половини ХХ ст. На зустріч були запрошені вчителі, межівські поети – майстри слова Яцура Людмила Олександрівна, Філіпова Валентина Іванівна, член спілки журналістів Вінник Олександр Васильович, настоятель Межівського Свято – Успенського храму отець Віталій, межівський краєзнавець Бабець Петро Максимович, члени літературних гуртків шкіл райцентру, жителі селища.

Присутні мали змогу ознайомитися з життям та творчістю талановитого поета, просвітника, громадського та культурного діяча М.Ф. Чернявського. На заході звучали вірші та проза, романси на слова автора у виконанні методиста будинку творчості школяра Гриценко Світлани, викладача школи естетичного виховання Тишковець Алли, учнів аграрного ліцею інтернату Токаря Максима та Руфф Софії. Твори М.Ф. Чернявського поклав на музику місцевий композитор Василь Олексенко. Уривок з оповідання «Устань і йди» прочитали краєзнавець П.М. Бабець та Устінова Маргарита, Іванько Карина - учні Межівського аграрного ліцею інтернату.

Учасники цієї зустрічі отримали безліч вражень: і пізнавальних, і естетичних, і суто людських. Вони дізналися наскільки вагомою є постать М.Ф. Чернявського для української літератури і який духовний скарб залишила по собі ця видатна особистість.

 

Літературно-музична імпреза «Мова – коштовний скарб українського народу» була проведена бібліотечними працівниками для учнів Межівського професійно-технічного училища. Під час проведення заходу учні дізналися,  як через мову проявляється культура народу,  як треба грамотно та ввічливо висловлюватися, не засмічуючи свою мову сленгом, плекати та берегти цей коштовний скарб українського народу.

 

Межівська районна бібліотека є центром  дозвілля та особистісного спілкування. До послуг користувачів  хобі-інформцентр «Коло корисного дозвілля». За його допомоги можна знайти  багато корисної та цікавої інформації: як раціонально вести домашнє господарство, прикрасити свій дім, створити своїми руками вишивані, в’язані або різьблені вироби, приготувати кулінарний шедевр. Завдяки одержаній інформації відвідувачі районної бібліотеки можуть обрати заняття відповідно своїм нахилам та уподобанням.

У вересневі дні Межова відзначала 118-у річницю свого заснування та 69-у річницю визволення від німецько-фашистських загарбників. Підготовка до святкування дня селища почалася задовго до очікуваної дати.  

Головні події розгорнулись на центральній площі імені В. І. Леніна.  У гостей святкового дійства буквально розбігалися очі від прекрасних виставок декоративно-прикладного мистецтва, які представили кращі майстри не тільки селища, а й усього району. Чого тут тільки не було: картини, вишиті рушники, серветки, художні вироби із соломки та мукасольки і багато-багато іншого… Усі, без виключення, експозиції були прекрасно оформлені і викликали щире захоплення оглядачів.

Бібліотека представила виставку «Красу наших душ і працю рук – тобі, рідна Межівщино!», на якій було презентовано роботи читачів Межівської бібліотеки. Це чудові картини, намальовані місцевими художниками Володимиром Чорним та Тетяною Великою, вишиті картини, серветки, рушники Ольги Острянин, Антоніни Канівець, Любові Олійник, Марії Водолазької та багато ін.

Виставку відвідали почесні гості: народний депутат України від Партії регіонів Ю.П.Самойленко, голова Дніпропетровської обласної ради Є.Г.Удод, депутат обласної ради І.А.Грищук.

Вони з великим задоволенням оглянули бібліотечну експозицію, поспілкувалися з колективом районної бібліотеки.

Відомі всій Україні літературні персонажі баба Параска та баба Палажка, ролі яких виконували бібліотекарі Межівської районної бібліотеки С.Данилова та Л.Варюха, запрошували гостей свята скуштувати вареники, пиріжки, пампушки та інші українські страви.

23 вересня 2012 року у селищі Петриківка відбулася унікальна подія - вперше в історії України за участі дипломатичних представників з понад 20-и країн світу проходила презентація Дніпропетровщини як центру унікальної культурної спадщини України. Серед іноземних гостей, які відвідали Петриківку, Надзвичайні та Повноважні Посли Алжиру, Афганістану, В’єтнаму, Єгипту, Індонезії, Іраку, Республіки Корея, Малайзії, а також представники дипломатичних установ з Азербайджану, Киргизстану, Польщі, Росії, Таджикистану, Японії, Координатор проектів ОБСЄ в Україні.

Більше ніж із 20 районів нашої області, які брали участь у виставці, Межівський район зайняв перше місце. До складу делегації району, яку очолювали заступник голови Межівської районної ради І.П.Ситник та начальник відділу культури і туризму Л.І.Кропив’янська, входили бібліотечні працівники Межівської районної бібліотеки Л.О.Варюха та С.А.Данилова, які під час театралізованих сценок пропагували кращі народні звичаї та традиції, твори декоративно-прикладного мистецтва, український народний гумор.

 

Працівники Межівської районної бібліотеки на протязі 2012 року постійно перебували у творчому пошуку, підтримуючи статус бібліотеки як культурного та інформаційного центру. Вони впроваджували у практику роботи бібліотеки сучасні інноваційні ідеї, ефективні форми обслуговування, допомагали  користувачам бібліотеки в навчанні та самоосвіті, створювали умови для вдосконалення фахового рівня,  духовного та інтелектуального спілкування, активно впроваджували нові інформаційні технології,  прагнули відповідати вимогам часу.

Виставкова діяльність

 Бібліотеки Межівського району прагнуть до максимального розкриття змісту своїх ресурсів для користувачів. Дієвим засобом впливу на формування читацької уваги є книжкова виставка. Пошук нових підходів до організації виставки документів - найбільш поширена сучасна тенденція в бібліотечній діяльності, пов’язана із проблемами моделювання бібліотечного простору, формування позитивного іміджу бібліотеки.

Протягом  2012 року було оформлено  близько 140 виставок.   

Деякі з них: «Дніпропетровщина – перлина України», «Мова багатство нації», «Шляхами Кобзаря», «Сьогодення і майбутнє української книги», «Великдень – земне причастя небом», «Україно, ніжність лебедина, Богом обдарована земля», Виставка картин «Легка крилатість пензля Володимира Чорного», Книжково-ілюстративні виставки до ювілеїв письменників земляків:«Славний син Межівщини» (до 80-річчя від дня народження І.С.Костирі), «Мудрий і добрий талант» (до 105-ої річниці від дня народження В.О.Мисика).

 

11.Програмно-проектна діяльність

Бібліотеки комунального закладу брали участь у виконанні районних програм: «Про оздоровлення та відпочинок дітей» Межівського району у 2009 – 2013 роках», «Сімей та жінок» у Межівському районі на 2011 – 2015 роки», «Молодь Межівщини» на 2011 – 2015 роки, «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» у Межівському районі на 2011 – 2016 роки».         

Одне з важливих питань діяльності бібліотек – розробка і реалізація власних програм розвитку. Ці програми визначають головні напрямки діяльності, конкретизують роботу, дають можливість шукати нові форми обслуговування користувачів.

 У ЦБС реалізовувалось 13 бібліотечних програм. Вони відрізняться новизною, актуальністю, креативним підходом до розробки і реалізацій. Найбільш вагома з програм це - програмно-цільовий проект «Пріоритети діяльності бібліотек Межівщини на 2010-2015 роки», основною метою якої є розвиток діяльності бібліотек на основі запровадження сучасних інформаційних технологій та комп’ютерної техніки. Не менш актуальні і значні були такі програми: цільові програми з популяризації правових знань «Закон захищає дитинство», цільові бібліотечні програми краєзнавчого та екологічного напрямку «Віконечко в природу», «Вода – джерело життя на землі», «Моє село – гордість моя», «Бібліотека – територія добра і милосердя», програми діяльності з популяризації літератури про здоровий спосіб життя «Молодь за здоровий спосіб життя», «Обираємо здоровий спосіб життя», програми з популяризації та вивчення української мови «Мова - духовний скарб нації», «Мова рідна – ти життя народу і культури рідної краси», програми з популяризації художньої літератури по творчості великого українського письменника Т.Г.Шевченка «Великий син українського народу», «Ми тебе не забули, Тарасе» та ін.

      Програми, за якими працюють бібліотеки, потрібні для створення умов щодо якісних змін у подальшій діяльності бібліотек в інтересах користувачів та підвищення іміджу бібліотечних закладів серед мешканців місцевих громад.

12. Профілювання та спеціалізація бібліотек

Вивчаючи інтереси та запити читачів, Межівська районна бібліотека протягом року шукала можливість створення профільованих і спеціалізованих бібліотек. При СКЗК «Іванівська бібліотека»  засновано краєзнавчий музей історії села Іванівка. Зібрано велику кількість експонатів, які вже неможливо  розмістити в приміщенні бібліотеки. Було прийняте рішення виділити окреме приміщення, в якому і створено музей села.

 

13.Рекламно - іміджева діяльність.

Позиціонування ЦБС

         Працівники РКЗК «Межівська ЦБС» намагаються створити рекламно-інформаційну продукцію більш змістовну та яскраву, нестандартно позиціонуючи можливості своїх структурних підрозділів на перспективу як для користувачів, так і для мешканців свого регіону.              

         Реклама органічно ввійшла в життя нашого закладу і стала одним з провідних напрямків роботи бібліотек. Для реклами бібліотеки, її послуг велике значення має друкована продукція. Це проспекти, плакати, буклети та інша рекламна продукція.   Формуванню позитивного іміджу бібліотек сприяє організація і оформлення книжкових виставок, рекламних стендів, порт фоліо, фотоальбомів.         

На сторінках місцевої преси було надруковано 23 статті з різних аспектів діяльності бібліотек, з  них 6 з досвіду роботи.  Про роботу бібліотечних закладів району писали бібліотечні працівники, представники громадськості, друзі бібліотек.

        Всі бібліотеки РКЗК «Межівська ЦБС», без винятку, здійснюють рекламу своїх ресурсів та послуг та займаються видавничою діяльністю. Якість рекламних матеріалів постійно підвищується. В якості авторів рекламно-бібліографічних матеріалів виступають провідні спеціалісти ЦБС, завідуючі бібліотеками і, звичайно, читачі. Наші видання не лише надають систематизовану інформацію, а й виконують функцію методичної літератури для бібліотек, зберігають досвід роботи для майбутніх поколінь. ( Інформаційно-рекламна продукція до звіту додається). 

До Всеукраїнського дня бібліотек у Межівській районній бібліотеці було проведено зібрання. На ньому були присутні всі бібліотечні працівники району, ветерани бібліотечної справи. Їх вітали: начальник відділу культури і туризму Кропив'янська Л.І., директор РКЗК «Межівська ЦБС» Давиденко Л.Г. З презентацією «Історія успіху бібліотек району» виступила директор закладу Л.Г.Давиденко. На святі відбулося підведення підсумків районного конкурсу - бібліоестафети «Любіть Україну!». Переможцями стали: Туєва І.В. (Новопідгороднянська бібліотека), Кравцова В.А. (Слов’янська бібліотека), Томас В.І. (Преображенська бібліотека). Переможці конкурсу та кращі бібліотечні працівники району були нагороджені цінними подарунками – годинниками, придбаними за кошти профспілки працівників культури.  28 вересня було проведено день інформації «Бібліотека нашої громади: традиції та сучасність». Не лише читачі бібліотеки, а й багато  жителів селища завітали до бібліотеки у цей день -  День відкритих дверей. Присутні приймали участь у флеш-виставці «Обличчя сучасної бібліотеки» та переглянули фото проведених заходів «Вміємо працювати, вміємо відпочивати». Пр. бібліограф Данилова ознайомила читачів з видавничою продукцією бібліотеки.

В бібліотеці для дітей пройшла вереснева зустріч «Сьогодні наше свято». Читачі  знайомилися з історією бібліотеки, зі змістом фонду, зі всіма видами послуг, які надає бібліотека для дітей, про доступ до джерел інформації в електронному вигляді.  Під час зустрічі  бібліотекар провела огляд книг «Відкриває книга світ: Нові видання». В читальному залі бібліотеки протягом дня проведено відкритий перегляд літератури, на якому представлено перлину нових надходжень за 2012 рік.  По закінченні заходу з присутніми було проведено турнір ерудитів «Книга дарує натхнення».

         Бібліотекарі Межівського району взяли участь у відкритій зустрічі-діалозі «Бібліотека – Влада – Громада: стратегія єдності в інформаційному суспільстві».  Учасників зустрічі вітала заступник голови облдержадміністрації Пустова Марія Іванівна, начальник управління культури і туризму Дніпропетровської обласної державної адміністрації Першина Наталія Геннадіївна, директор ДОУНБ ім. первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія Тітова Надія Миколаївна, голова обласної профспілки працівників культури Яровий Анатолій Володимирович. З презентацією «Успіхи бібліотек Межівського району в історії успіху громади» виступила директор РКЗК «Межівська ЦБС» Л.Г.Давиденко.

В 2012 році директор РКЗК «Межівська ЦБС»  звітувала про роботу закладу перед громадськістю, користувачами, владою. Проблем у бібліотек достатньо, багато з них вирішуємо разом з районною владою, сільськими, селищними головами та власними силами. Ми освоюємо бібліотечний простір і мріємо бачити в кожній бібліотеці найсучаснішу техніку і задоволеного читача. Адже бібліотеки є доступними та демократичними установами.

14. Бібліотечна інноватика

         Бібліотечні працівники Межівщини докладають всіх зусиль для підвищення авторитету, забезпечення життєдіяльності бібліотек, розширюючи коло послуг, оновлюючи форми і методи роботи з читачами, адекватно та своєчасно реагуючи на зміни в суспільно-економічному житті країни.

Бібліотеки вивчають та впроваджують кращий досвід бібліотек України та зарубіжжя. Так, у цьому році був запозичений досвід проведення Всеукраїнського дня бібліотек (згідно рекомендацій регіональних відділень і колективних членів Української бібліотечної асоціації), рекомендації міністерства культури України та Парламентської бібліотеки «Публічна бібліотека: місія»,  (З досвіду різних країн. Погляд методиста).  Було вивчено загальні принципи організації діяльності публічних бібліотек, розміщення їхньої мережі, формування ресурсів, особливості обслуговування користувачів, рекомендації щодо комплектування та принципів організації фондів.

У серпні 2012 року у м. Гельсінкі (Фінляндія) проходив Всесвітній конгрес бібліотекарів «Сучасні бібліотеки – надихають, дивують, відкривають нові можливості».  Ми взяли до уваги новий проект, що реалізує Американська бібліотечна асоціація щодо підвищення грамотності у споживанні новин. Бібліотекарі навчають молодих людей – школярів і студентів – критично ставитися до «гарячих» новин, методам перевірки фактів, визначенню джерел, друкованих і електронних,  які заслуговують на довіру, тобто медіа грамотності.

         Всі ми і надалі повинні працювати для громади, а отже для людей. А заходи що проходять в бібліотеках, повинні бути спрямовані проти цензури, на право людини вільно обирати коло свого читання, на захист свободи слова.

 Бібліотеки розвиваються, постійно вдосконалюючи різні сторони своєї діяльності. Так Межівська районна бібліотека почала надавати нові послуги та пропозиції: створення електронних адрес, сторінок в контакті, власних блогів, а також впроваджувати в бібліотечну практику нові форми і методи роботи. Наприклад: огляди нових ресурсів Інтернету, слайд-лекції, комп’ютерні (мультимедійні) презентації, відеобесіди, уроки, розповіді.

Ми розуміємо, що інновації - необхідний елемент розвитку, без них будь-яким бібліотекам неможливо залишитися соціально-значущими організаціями.

15. Організаційно-методична робота 

Сьогодні працівники публічних бібліотек, прагнучи посилити суспільну роль своїх установ, спрямовують свою діяльність на вирішення найбільш актуальних проблем. Особлива увага  приділяється читачеві.

Методичний відділ РКЗК «Межівська ЦБС» прагне забезпечити пошук пріоритетних напрямків і нестандартних, перспективних форм діяльності бібліотек в сучасних умовах, розвивати професійну активність, розповсюджувати досвід кращих.

Прикладом цього може бути нещодавно проведений в Межівській районній бібліотеці майстер-клас «В полі зору – читач: сучасні тенденції обслуговування». Провідні спеціалісти районної бібліотеки виступили перед сільськими бібліотекарями з консультаціями, поділилися новими можливостями обслуговування користувачів. Директор РКЗК «Межівська ЦБС» Л.Г.Давиденко представила  мультимедійну презентацію «Успіхи бібліотек Межівського району в історії успіху громади». Провідний методист закладу підвела підсумки громадських обговорень «Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє» в бібліотеках Межівського району.  «Книга – головний засіб навчання та становлення молодої особистості» (Канівець О.І., пр. бібліотекар юнацької кафедри); «Сучасний підхід до списання та збереження фондів бібліотек РКЗК «Межівська ЦБС» (Лошонкова Л.М., бібліотекар по роботі з фондом); «Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування». Досвідом роботи поділилися Кравцова В.А., директор СКЗК «Слов’янська бібліотека» та Туєва І.В., директор СКЗК «Новопідгороднянська бібліотека». Вони представили колегам мультимедійні презентації «Бібліотека – центр громадської активності села. Інформаційні технології в практиці роботи СКЗК «Слов’янська бібліотека», «Сучасні тенденції та пріоритети діяльності Новопідгороднянської бібліотеки в обслуговуванні користувачів». В проведенні районного семінару взяла участь Кропив'янська Л.І., начальник відділу культури і туризму Межівської рда. Майстер-клас пройшов плідно. Адже обмін досвідом обов’язково слугує підвищенню професійного рівня працівників бібліотек, без чого встигнути за часом практично неможливо. Спілкування, обмін думками, запозичений досвід колег стануть важливими для кожного в подальшій роботі з читачами бібліотек нашого району.

В Межівській районні бібліотеці для директорів сільських бібліотек району була проведена творча лабораторія «Клуби за інтересами: територія спілкування» та майстер-клас «Бібліотеки Межівського району у соціокультурному просторі місцевої громади: новий формат». Перед бібліотекарями Межівського району виступила Кропив’янська Л.І., начальник відділу культури і туризму Межівської РДА, директор РКЗК «Межівська ЦБС» Л.Г.Давиденко. Провідний методист РКЗК «Межівська ЦБС» Л.В.Коваленко представила презентацію «Бібліотеки Межівського району: історія успіху». З мультимедійними презентаціями клубів за інтересами та любительських об’єднань, що працюють при бібліотеках виступили директори Зорянської, Новогригорівської, Богданівської сільських бібліотек. Канівець О.І., пр. бібліотекар юнацької кафедри представила презентацію «Позитив не лише на сім днів», підготовлена до ЄВРО – 2012.

У «Польових» дослідженнях бібліотекарів Межівщини «Сучасна бібліотека йде в люди» взяли участь всі бібліотекарі району. Вони вивчали роль  бібліотеки у розвитку місцевої громади, різні точки зору на сучасний бібліотечний сервіс, знайомили перехожих з сучасними послугами бібліотек,  готували пропозиції для покращення роботи закладів культури району.

На базі Василівського сільського клубу та пункту видачі літератури було проведено виїзний районний семінар «Громадське виховання в клубному закладі. Краєзнавчі простори Межівщини» для працівників культури Межівського району. Перед бібліотечними та клубними працівниками виступили: Загорулько К.І., Демуринський селищний голова «Співпраця органів влади місцевого самоврядування з закладами культури»; Кропивянська Л.І., начальник відділу культури і туризму «Відкриття районного семінару для працівників культури Межівського району»; Давиденко Л.Г., директор РКЗК «Межівська ЦБС» «Бібліотеки Межівщини: нове бачення, нові орієнтири та соціальне партнерство». Досвідом роботи з присутніми поділилась Погоріла В.І., директор СКЗК «Василівський клуб». Вона представила мультимедійну презентацію «Моє село – окраса України, це часточка моєї Батьківщини».  

 

             .  НПК

Семінари

Практикуми

Творчі лабораторії

Майстер-класи

Тренінги

Виїзди

У т.ч. експертно-діагност. аналіз

Індивідуальні консультації

У т.ч. для бібліотек інших відомств

Реклама

Буклети, листівки, пам’ятки

Статті з досвіду роботи

Методичні видання

Б-фічні видання

Клуби та об’єднання за інтересами

Цільові програми

Програмно-цільові проекти

радіо

преса

TV

Соціальні медіа

-

1

4

1

1

8

25

4

63

13

-

23

-

-

36

25

18

12

18

15

2

 

16. Управління ЦБС

У 2012 році було проведено такі ради при директорові:

v Робота бібліотек закладу за цільовими бібліотечними програмами

v Аналіз та підсумки передачі бібліотечних фондів на баланси сільських, селищних рад

v Бібліотеки Межівського району у соціокультурному просторі місцевої громади: новий формат

v Розширення можливостей Інтернет-послуг та використання нових форм роботи з користувачами: досвід бібліотек-переможців конкурсу програми «Глобальні бібліотеки «Бібліоміст Україна»

Протягом року на базі районної бібліотеки проводилися наради,  на яких було заслухано звіти  структурних підрозділів про виконану роботу за  місяць та плани на наступний місяць. Працівники районних бібліотек, які були учасниками обласних семінарів,  інформували про рекомендації  обласних методичних центрів щодо покращення роботи районних та сільських бібліотек.

 

 

Штат ЦБС         

Кількість працівників

працівників

(всього)

В т.ч. бібліотечн.

Повну вищу освіту

У т. бібліотечну

Середню бібліотечну

Середню загальну

агальну

Іншу спеціальну

Кількість прац., які працюють на обсл. користувачів

% фахівців

Навчання

Стаж бібліотечної роботи

Із загальної кількості бібліотечних працівників працюють на

 

Всього звільнено

Всього прийнято

У вузах

У коледжах

До 3  років

3-9 років

Понад 20 років

 

0,25

 

0,5

 

0,75

 

1 ст.

 

33

 

31

 

5

 

3

 

18

 

1

 

7

 

28

 

74,2

 

-

 

-

 

3

 

4

 

24

 

3

 

2

 

6

 

20

 

1

 

1

           

         Ефективне функціонування бібліотек, постійне вдосконалення діяльності ЦБС як складової технологічної системи залежить від професійної компетентності персоналу. В бібліотеках закладу працює 31 бібліотечний фахівець.   

         Із загальної кількості бібліотечних працівників (31), повний посадовий оклад отримують 20 фахівців. На 0,75 працюють 6  (Іванівська, Богданівська, Українська, Антонівська, Новопалівська №1 та Новопалівська №2   б-ки), 0,5 отримують 2 (Володимирівська, Вознесенська), 0,25 отримують 3 (Новопетрівський п. в. літератури, Андронівський п.в. літератури, Василівський п.в. літератури).  Згідно нормативів забезпечення населення публічними бібліотеками повний посадовий оклад повинні отримувати бібліотекарі  Іванівської, Новопалівської №1, Новопалівської №2 бібліотек.  

16. Фінансове утримання ЦБС

№ з.п.

Найменування витрат

Кількість виділених коштів на 2012 рік

1.

Надходження коштів з районного бюджету (всього)

1235950

 

Єдиний фонд заробітної плати

879930

 

На придбання бібліотечного обладнання

2000

 

На забезпечення діяльності ЦБС (канц. товари, біб техніка, рекламна продукція)

545

 

На підтримку гігієнічного стану бібліотек

-

 

На придбання літератури

-

 

На передплату періодичних видань

 

 

На придбання технічних засобів

-

 

На ремонтні роботи

2003

2.

Позабюджетні кошти

16247

 

Платні послуги

-

 

Оренда приміщень

-

 

Благодійницькі та спонсорські внески

16247

 

З них використано:

 

 

На придбання літератури

1331

 

На передплату періодичних видань

5416

 

Інші витрати

-

 

 

 

Назва бібліотеки

Загальна площа приміщень (м2)

В т.ч.

Кількість посадочних місць для користувачів

В т.ч.

Характеристика приміщень

Для зберігання фондів

 

Для обслуговування користувачів

АРМ для користувачів

Інтернет-місця для користувачів

майнова

технічна

На балансі засновника

орендоване

Потребує ремонту

Потребує кап. ремонту

1.

РКЗК «Межівська ЦБС»

1651

951

700

332

14

13

13

5

-

-

17.  Матеріально-технічне забезпечення ЦБС

Кількість  ПК

Всього

Придбано у 2012 році

У т. ч.

Кількість  комп’ютерів що мають доступ до Інтернет

Ел. пошта

Кількість електронних адрес

Факси

Придбано у 2012 році

Копіювально-розмножувальна техніка

Придбано у 2012

Мультимедійне обладнання

Придбано у 2012 році

Калькулятори

Придбано у 2012

Відеотехніка

Придбано у 2012

Аудіотехніка

ТВ

Придбано у 2012

Автотранспортні засоби

АРМ для використання

Інтернет для користувачів

17

-

 

 

15

4

4

-

-

9

1

-

-

3

1

-

-

7

-

-

-

19. Висновки. Плани на майбутнє

Протягом 2012 році колектив закладу працював успішно, підтримуючи статус бібліотеки як культурного та інформаційного центру. Працівники постійно перебували у пошуку сучасних інноваційних ідей, ефективних форм обслуговування, допомагали  читачам в навчанні та самоосвіті, створювали умови для вдосконалення фахового рівня,  духовного та інтелектуального спілкування, активно впроваджували нові інформаційні технології,  прагнули відповідати вимогам часу.

Ми плануємо на 2013 рік, щоб у кожній сільській бібліотеці району було створено автоматизовані робочі місця для користувачів. 2013 рік пройде під гаслом «Кожній бібліотеці-комп’ютер». Ми працюємо над програмами та цільовими проектами.

Звичайно,  у 2012 році були свої труднощі і  проблеми. Але бібліотечні заклади  їх успішно вирішували. Усе це дає підстави для здійснення нових починань, народження цікавих ідей,  нових форм і методів та  втілення їх у подальшу практику роботи.

         

Директор РКЗК «Межівська ЦБС»                        Л.Г.Давиденко

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Інформаційний звіт 2012: Факти. Події. Коментарі./ Упоряд. Л.Г.Давиденко. –Межова. РКЗК «Межівська ЦБС»., 2012. - 44 с.

 

Укладач                                Л.Г.Давиденко                             

Комп’ютерний набір          Л.Г.Давиденко, Л.В.Коваленко

Відповідальна за випуск     Л.Г.Давиденко

 

Підписано до друку   14.01.13

Формат  60х84 1/8

Тираж  5 прим. 

         

 смт. Межова, пр. К.Маркса,22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗМІСТ

1.   КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ.. 2

2.  КОНЦЕПТУАЛЬНІ НАПРЯМКИ РОЗВИТКУ МЕЖІВСЬКОЇ ЦБС. 6

3.  СОЦІАЛЬНА ЗНАЧУЩІСТЬ БІБЛІОТЕК ЦБС.. 7

4. ОРГАНІЗАЦІЯ БІБЛІОТЕЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ НАСЕЛЕННЯ   9

5.ІНФОРМАЦІЙНО-МАРКЕТИНГОВА ДІЯЛЬНІСТЬ.. 11

6. ІНФОРМАЦІЙНО-БІБЛІОТЕЧНІ РЕСУРСИ.. 13

7. БІБЛІОТЕЧНІ КАТАЛОГИ.. 15

8. ІНФОРМАЦІЙНО-БІБЛІОГРАФІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОРИСТУВАЧІВ   15

9. БІБЛІОТЕКА ЯК ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЦЕНТР. 18

10. СОЦІОКУЛЬТУРНА ТА ПРОСВІТНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ.. 21

11.ПРОГРАМНО-ПРОЕКТНА ДІЯЛЬНІСТЬ.. 32

12. ПРОФІЛЮВАННЯ ТА СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ БІБЛІОТЕК.. 33

13.РЕКЛАМНО - ІМІДЖЕВА ДІЯЛЬНІСТЬ.

ПОЗИЦІОНУВАННЯ ЦБС.. 34

14. БІБЛІОТЕЧНА ІННОВАТИКА.. 36

15. ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНА РОБОТА.. 37

16. УПРАВЛІННЯ ЦБС.. 40

16. ФІНАНСОВЕ УТРИМАННЯ ЦБС.. 41

17.  МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЦБС.. 42

19. ВИСНОВКИ. ПЛАНИ НА МАЙБУТНЄ.. 43

 Создан 08 мар 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
«Автошкола Константа ГС» на Яндекс.Картах
Пользовательского поиска
AVTOINDEX.COM Автомагазин Автогарант
Просмотреть Автошкола Константа-ГС на карте большего размера

автоматический обменный пункт производит обмен Webmoney и E-Gold


Пожалуйста выберите электронные деньги для обмена:

Отдаете:
Получаете:

www.superchange.ru

Всеукраїнський сайт безкоштовної реклами белый каталог сайтов Автомобили - каталог сайтов фирм и компаний, Киев
ERA.COM.UA
интернет портал
Размещено на Start.Crimea.UA Украинский портАл МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
Directrix.ru - рейтинг, каталог сайтов AVTOINDEX.COM Автомобили - каталог сайтов фирм и компаний, Киев - Каталог компаний, фирм и веб-сайтов Украины, Киев. Добавить сайт в каталог Автошколы, Автомобили, Киев. Каталог сайтов femina.com.ua Украинский портАл Автошкола Спойлер Сайты недвижимости. Каталог недвижимости Бест Риэлти. Добавить сайт, ссылку, ресурс, URL. Обмен ссылками Аренда квартиры в Киеве Агентство недвижимости в Киеве Kiev apartments for rent Снять квартиру в Киеве. Сдам квартиру в Киеве. Долгосрочная аренда квартир Киев. Договор аренды, типовой образец. Квартиры в Киеве посуточно Гостиницы Киева белый каталог сайтов - рейтинг Каталог лучших сайтов, добавить свой сайт. только интересные сайты! > Украинский каталог сайтов Каталог сайтов OpenLinks.RU Украина онлайнСамый большой каталог сайтовАвтошкола Спойлер в Киеве ДДО Украины Каталог сайтов на http://www.globalmarket.com.ua/
Каталог сайтов GOOGLEРабота и бизнес в Интернете с компанией ФИНАНСОВАЯ ЛИНИЯAutoMotoTruck - легковые авто, грузовые, специальные средства передвижения, а также авиа, водная и железнодорожная техника AVTOINDEX.COMКаталог компаний и предприятий УкраиныКаталог компаний Украины КОНСТАНТА-ГС, АВТОШКОЛА, ООО Дніпропетровська область у складі УРСР | Інформаційно-пізнавальний портал